Dorin Ceagoreanu

Actor

Data nașterii: 26.01.1976

Absolvent al Academiei de Artă Teatrală Târgu Mureș, Facultatea de Teatru, licențiat în profilul Artă Teatrală, specializarea Actorie – 1997

 

 

Roluri interpretate la Teatrul Dramatic „Ion D. Sîrbu” Petroșani:

Păcală din „Păcală și mofturoasa” de George Negraru, regia Boris Melinti; 1998
Ionel din „Take, Ianke și Cadâr” de V. I. Popa, regia Marcel Șoma; 1998
Mr. Brendon din „2000 $ pentru nevasta mea” de Bjorn Arrhen; regia Liviu Schapira; 1998
Giulio din „Huhurezul” de G. M. Cecchi, regia Horațiu Ioan Apan; 1998

Arbore din „Alexandru Lăpușneanu” de M. Eminescu, regia Dumitru Velea; 1998
Pepelea din „Pacea cu Zmeii” de Valeriu Butulescu, regia Marcel Șoma; 1999
Fonfaitul din „Tanța și Costel” de Ion Băieșu, regia Marius Oltean; 1999
Elis din „Paștele” de August Strindberg, regia Liviu Schapira; 1999
Ham din „Arca Bunei Speranțe” de I. D. Sîrbu, regia Zoe Anghel Stanca;1999
Arhitectul-sef, din „Cetatea interzisă” de Doru Chicet, regia Horațiu Ioan Apan; 2000
Ionică cel viteaz din „Ionică cel Viteaz” de George Negraru, regia Boris Melinti; 2000

Dulache din „Hoții la grădină” de George Negraru; 2000
Mache din „Amici” de Ion Luca Caragiale, regia Mihai Clita; 2000
Corbul din „Cocoșelul neascultător” de I. Lucian, regia George Negraru; 2000

Fratele din „Dănilă Prepeleac” după Ion Creangă, regia Boris Melinti; 2000
Funcționarul din „Bivolițele” de Ion D. Sîrbu, regia Dumitru Câta; 2001
Lupul din „Onomastica lui Pufuleț” de G. Negraru, regia Francesca Chorobea; 2001
Mos Ilie din „Metronomul de apă” de Dumitru Velea, regia Boris Melinti; 2001

Ivan Turbincă din „Ivan Turbincă” după Ion Creangă, regia Boris Melinti; 2001
Prințul Alior din „Cenușăreasa” după Ch. Perrault, regia George Negraru; 2002
Finul lui Dumnezeu din „Muntele de Sticlă” de Dumitru Velea, regia Horațiu Ioan Apan; 2002
Gelu și Gigel din „Boul și vițeii” și „Refacerea vieții” de I. Baiesu, regia Radu Băieșu; 2002
Călugărul din „Măgarul și Măscăriciul” de D. Velea dupa P. Ispirescu, regia Dumitru Velea; 2002
Făt-Frumos din „Făt-Frumos cu moț în frunte” de Ion Luca Caragiale, regia Mirela Costachi; 2002

Rică Venturiano din „O noapte furtunoasă” de Ion Luca Caragiale, regia Zoltan Schapira; 2002
Măturilă, Motanul din „Maimuțica poznașă” de Irina și Ian Zlatopolski, regia Boris Melinti; 2003
Pavel Pavelescu din „Femeia cu sacoșele” de Dumitru Velea; 2003
Titi din „Blestemul Zânei” de Mircea Andras,  regia Francesca Chorobea; 2003
Patriot-Patriot din „Robespierre” de G. Astalos, regia Constantin Dicu; 2003
Moș Dogaru din „Dogarul cel istet” de Radu Botar; 2003
Harap Alb din „Harap Alb” de Ștefan Oprea dupa Ion Creangă, regia Francesca Chorobea; 2004
Umbra lui Ștefan Cel Mare din „Ștefane, Măria Ta” de M. Eminescu, regia Dumitru Velea; 2004
Inspectorul din „Veșnicie provizorie” de Valeriu Butulescu, regia Horațiu Ioan Apan; 2004
Logodnicul din „Vederea” de Ion Baiesu, regia radu Băieșu; 2004
Fabrizio din „Hangița” de Carlo Goldoni, regia Horațiu Ioan Apan; 2004
Vocea, Parul, Tomnaticul din „Fata moșului și fata… moașei” după I. Creangă, regia Bogdan Ulmu; 2005
Paul Laffargue din „Față în față” de Francis Joffo, regia Ion Vântu; 2005
Dr. Rank din „Nora” de Henrik Ibsen, regia Horațiu Ioan Apan; 2005
Claire din „3 Mecs?” (Cameristele) de Jean Genet, regia Horațiu Ioan Apan; 2006
Phoebus din „Critis sau Gâlceava Zeilor” de Radu Stanca, regia Rodica Băițan; 2006
Sultanul din „Muck cel Mic” de Wilhelm Hauff, regia Vicol Nicolae; 2006
Podkoliosin din „Căsătoria” de N.V.Gogol, traducere Emil Iordache, regia Gelu Badea; 2006
Povestitorul, Prințul Klaus din „Crăiasa zăpezilor” de Hans Ch. Andersen, regia Rosmarin Delica; 2007
Aleksandr Petrovici Kalabuskin din „Sinucigaşul” de de Nikolai Erdman, traducerea Cristian C. Buricea Minarcic, regia Andrei Mihalache; 2007
Hatton, Alecon, Feria, Walsinghom din „Elisabeta I” de Paul Foster, regia Gelu Badea; 2007
Prinţul din „Povestea Cenuşăresei” dupa Charles Perrault, regia Vicol Nicolae; 2007
Lucenţio din „Îmblânzirea scorpiei” de William Shakespeare, regia Rodica Băițan; 2007
Dănilă Prepeleac din „Lumea lui Dănilă Prepeleac” de Ion Creanga, regia Boris Melinti; 2008
John din „Napoleon era fată” adaptare de Sică Alexandrescu după o farsă de Margaret Mayo, regia Andrei Mihalache; 2008
Urâtul din „Fluierul Fermecat” de Sorin Lepa, regia Adrian Găzdaru; 2008
Ionescu din „O scrisoare pierdută” de I.L. Caragiale”, regia Cristian Ioan; 2008
Denny din „Nebunele vacanţe la New York” de Carolyn Green, regia Rodica Băițan; 2008
Adrian Siatât din „Vişinata de afine” de Cornel Udrea, regia Adrian Găzdaru; 2009
Doctor Caius din „Vivat Bachus și Amorul” scenariu teatral de Constantin Dicu, după William Shakespeare; 2009
Morarul din „Motanul încălţat” de Charles Perrault, regia Rodica Băițan; 2009
Taximetristul din „Rasputineria” de Cornel Udrea, regia Rodica Băițan; 2009
Lupul din „Cei trei purceluşi” de Serghei Mihalcov, traducere si adaptare: Boris Melinti; 2010
Groparul Truls, Ciobanul Josef din „Povestea celor 7 ce n-au putut fi spânzuraţi” de Bengt V. Wall, regia Petru Banus; 2010

Mircea Aldea din „Gaiţele” de Alexandru Chiriţescu, regia Cristian Ioan; 2010

Subprefectul din Baltagul” adaptarea după Mihail Sadoveanu, regia Andrei Mihalache; 2011

Domnul Pandele din „Momente şi Schiţe” de Ion Luca Caragiale, regia Vicol Nicolae; 2011

Ureche sfâşiată din „Poveste cu Piraţi”  după V. Gubarev, traducerea şi adaptarea de Boris Melinti; 2011

Un doctor din „Un tramvai numit dorinţă”  de Tennessee Williams, regia Horațiu Ioan Apan; 2011

Marele Spătar din „Croitorii cei mari din Valahia” satiră de AL. T. Popescu, regia Andrei Mihalache; 2011

Porcul, Făt Frumos din „Povestea Porcului” după Ion Creangă, regia Adrian Găzdaru; 2012

Moşul din „Amintiri cin Copilărie” de Ion Creangă, regia Andrei Mihalache; 2012

Făt Frumos din „Călătorie în ţara basmelor” de Gheorghe Truţă, regia Boris Melinti; 2012

Iva din „Insula femeilor” de Valeriu Butulescu, regia Cristian Ioan; 2012

Lică Sămădău din „Moara cu noroc” de Ioan Slavici, regia Andrei Mihalache; 2012

Stamatescu din „Titanic Vals” de Tudor Muşatescu, regia Andrei Mihalache; 2012

Monstrul, Tânărul Priţ din „Floricica Purpurie” de I. Brausevich şi I. Karnauhova, regia Adrian Găzdaru; 2012

Ruteanu, Boierul din „Tinereţe fără bătrâneţe şi viaţa fără de moarte” de Petre Ispirescu, regia Andrei Mihalache; 2012

Theseu din Visul unei nopți de vară” de William Shakespeare, regia Gelu Badea; 2013

Harald Engberg  din „O mireasă de împrumut” de Astrid Lindgren, regia Andrei Mihalache; 2013

Zmeul 2 din „Prâslea cel voinic şi merele de aur”  adaptare după Petre Ispirescu, regia Andrei Mihalache; 2013

Leul,Ursul din „Scufiţa roşie”  adaptare după Fraţii Grimm, regia Horațiu Ioan Apan; 2013

Ascanio Petrucci din „Lucrezia Borgia”   de Victor Hugo, regia Cristian Ioan; 2013

Brutarul, Sfetnic1 din „Croitoraşul cel viteaz” adaptare după Fraţii Grimm, regia Andrei Mihalache; 2013

Rosencrantz din Hamlet”  de William Shakespeare, regia Gelu Badea; 2014

Ogarul din „Muzicanţii din Bremen” după o poveste de Fraţii Grimm, regia Nicoleta Dănilă; 2014

Bernard din „Dragoste în zbor” după Marc Camoletti, regia Simona Vintilă; 2014

Prostul 4 din „Povestea prostiei omeneşti” de Ion Creangă, regia Horațiu Ioan Apan; 2014

Etienne din „Puricele în ureche” de Georges Feydeau, regia Cristian Ioan; 2014

Lupul din „Petru şi lupul” de Serghei Prokofiev, regia Cosmin Matei; 2014

Bărbat 2, Diacul din „Păcală” adaptare după I.Slavici şi I.Creangă, regia Andrei Mihalache; 2014

Ministrul apărării din Amelie și Prinţul Fermecat, dramatizare de Oana Leahu după Fraţii Grimm, regia Rareș Budileanu; 2014

Mierloiul cu cioc galben din „Dumbrava Minunată” după Mihail Sadoveanu, regia Cristian Ioan; 2014

Avocatul Nocella din „Filumena Marturano”, de Eduardo De Filippo, regia Horațiu Ioan Apan; 2014

Vânător din „Albă ca Zăpada”, adaptare după Frații Grimm, regia Andrei Mihalache; 2014

Contele de Varville din „Dama cu Camelii”, de Alexandre Dumas fiul, regia Radu Nichifor; 2015

Jupân Dumitrache din La „Iunion”, Birjar!, de I.L.Caragiale, regia Daniel Vulcu; 2015

Jupîn Fortunato din „Gâlcevele din Chioggia”,  de Carlo Goldoni, regia Rodica Băițan; 2015

Pista Udvardy din „Iubire”, de Lajos Barta, regia Cristian Ioan; 2015

Rudă, Câine, Vistiernicul din „Muck cel mic”, adaptare de A. Mihalache, după Wilhelm Hauff, regia Andrei Mihalache; 2015

Bechut din „Caniota” de Eugene Labiche, regia Horațiu Ioan Apan; 2015

Seniorul Capuletti din „Romeo și Julieta, povestea continuă” de Grigori Gorin, regia Marius Oltean; 2016

Chelnerul din „Și miniștri calcă strâmb” de Ray Cooney, regia Daniel Vulcu; 2016

Un bărbat din „Călătoria lui Victor” de Nicolas Bedos, regia Rodica Băițan; 2016

Domnul Alving din „Strigoii” după Henrik Ibsen, regia Alexander Hausvater; 2016

Laie Vizitiul din „Punguța cu doi bani” de Ion Creangă, regia Andrei Mihalache; 2016

Doctor Spivey din „Zbor deasupra unui cuib de cuci” de Dale Wasserman, Horațiu Ioan Apan; 2016

Domnul de Treville din „Cei trei mușchetari” adaptare de Constantin Cubleșan, după Alexandre Dumas, regia Andrei Mihalache; 2017

Directorul Televiziunii din „Viața e în direct doar aici!” de Radu Herjeu, regia Andrei Mihalache; 2017

Neam-de-Vodă, Ion Voievod, Păcală din „Înșir-te mărgărite” de Victor Eftimiu, regia Alexandru Boureanu; 2017

Dave  din „A ta pe wecie, Linda” de Willy Russell, regia Horațiu Ioan Apan; 2018

Meneaux din „Cină cu proști” de Francis Veber, regia Daniel Vulcu; 2018

Soldatul din „Spovedania unei țări”, regia Radu Tudosie; 2018

Generalul Gabler din „Gabler. Hedda Gabler” după Henrik Ibsen, regia Antonella Cornici; 2019

Omul din Cor – conducătorul corului din „Harap Alb” după Ion Creangă, regia Ciprian Huțanu; 2019

Limbău din „Procesul” de Valeriu Butulescu, regia Horațiu Ioan Apan; 2019

Orsino din „A douăsprezecea noapte” după W. Shakespeare, regia Constantin Radu Tudosie; 2019

Marchizul din „Orfelinele” de Adolphe d’Ennery, regia Adrian Andone; 2020

Ofițerul din „Scafandrierii” după Tudor Mușatescu, regia Mihai Alexandru; on-line 2020

 

 

 

Contact: