Gheorghe Stoica

Actor

Roluri în repertoriul curent:

 

Data nașterii: 26.11.1958

Absolvent al Universitții tehnice din Petroșani obținând diploma de Inginer de Mine.

Între anii 1982 – 1985 urmează cursurile Școlii populare de artă, secția teatru-regie și continuă să activeze ca actor al trupei de teatru a Casei de Cultură a Sindicatelor din Petroșani sub îndrumarea actorului și dramaturgului George Negraru.

 

 

Roluri la Teatrul Dramatic „Ion D. Sîrbu” Petroșani:

Judele de Ocol, Mache, Lache din „D’ale lui Caragiale”, „Justiție”, „Amici” de Caragiale, regia Dumitru Velea; 2000

Eroul de la Mărășești din „Bivolițele” de Ion D. Sîrbu, regia Dumitru Câta; 2001

Lupul din „Onomastica lui Pufuleț” de George Negraru, regia Francesca Chorobea; 2001

Străjerul din „Cenușăreasa” după Ch. Perrault, de George Negraru, regia George Negraru; 2002

Bătrânul din „Boul și vițeii” de Ion Băieșu, regia Radu Băieșu; 2002

Călugărul din „Măgarul și măscăriciul” de Dumitru Velea, regia Dumitru Velea; 2002

Gore din „Mingea Fermecată” de Gligor Hașa, regia Francesca Chorobea; 2003

Balaurul din „Făt Frumos cu moț în frunte” de I.L.Caragiale, regia Mirela Costachi; 2002

Geo, Iepurașul din „Blestemul Zânei” de Mircea Andraș, regia Francesca Chorobea; 2003

Craiul, Împăratul Verde, Împăratul Roșu din „Harap Alb” de Ion Creangă, regia Francisca Corobea; 2004

Boierul Brad din „Ștefane, Măria-Ta” de Mihai Eminescu, regia Dumitru Velea; 2004

Contele d’ Albafiorita din „Hangița” de C. Goldoni, regia Horațiu Ioan Apan; 2004

Tatăl din „Vederea” de Ion Băieșu, regia Radu Băieșu; 2004

Moșul, Cuptorul, Animăluțe din „Fata moșului și fata… moașei” după Ion Creangă, regia și adaptarea Bogdan Ulmu; 2005

Blăniță din „Aventurile celor trei iepurași” de George Negraru, regia Francisca Chorobea

Un tânăr, Profesorul, Studentul din „Catrafusele” de Ion D. Sîrbu, regia Francisca Corobea;

Maurice din „Față în față” de Francis Joffo, regia Ioan Vântu; 2005

Padurarul din „Fata Pădurarului” de Gligor Hasa, regia Francesca Chorobea; 2005

Ionica din „Soacra cu trei nurori” după I. Creanga, regia Francesca Chorobea; 2006

Corifeul III din „Critis sau Gâlceava Zeilor” de Radu Stanca, regia Rodica Băițan; 06

Unchiul, Aioly din „Muck cel Mic” de Wilhelm Hauff, regia Nicolae Vicol; 2006

Starikov din „Căsătoria” de N.V.Gogol, traducere Emil Iordache, regia Gelu Badea; 2006

Cioroiul, Renul polar din „Crăiasa zapezilor” de Hans Ch. Andersen, regia Rodica Băițan; 2007

Parintele Elpidi din „Sinucigaşul” de de Nikolai Erdman, traducerea Cristian C. Buricea Minarcic, regia Andrei Mihalache; 2007

Povestitorul din „Povestea Cenuşăresei” după Charles Perrault, regia Nicolae Vicol; 2007

Cecil, Omul-reclama, Popa Gregorius, Martin, Eruditul din „Elisabeta I” de Paul Foster, regia Gelu Badea; 2007

Gremio, Croitor din „Îmblânzirea scorpiei” de William Shakespeare, regia Rodica Băițan; 2007

Un politist din „Napoleon era fată” adaptare de Sică Alexandrescu după o farsă de Margaret Mayo, regia Andrei Mihalache; 2008

Povestitorul, Ursul din „Capra cu trei iezi” de Ion Creangă, regia Andrei Mihalache;

Pantalone din „Flecărelile femeilor” adaptare după Comedia dell Arte, regia Nicoleta Bolcă;

Împaratul din „Fluierul fermecat” de Sorin Lepa, regia Adrian Găzdaru; 2008

Popescu din „O scrisoare pierdută” de I. L. Caragiale, regia Cristian Ioan; 2008

Ghiță, Profesorul Popescu, Tache din „Mofturi si Moftangii” de I.L Caragiale, regia Rodica Băițan; 2007

Fratele lui Dănilă din „Lumea lui Dănilă Prepeleac” de Ion Creangă, regia Boris Melinti; 2008

Rața mamă, Lupul din „Rățușca cea urâtă”, regia Diana Boboc;

Colivescu din „Florin şi Florica” de Vasile Alecsandri, regia Adrian Găzdaru; 2009

Marinar 1, Marinar 2 din „Această poveste nu va fi spusă niciodată” de Radu Macrinici; 2009

Bardolph din „Vivat Bachus şi Amorul” scenariu teatral de Constantin Dicu, după William Shakespeare; 2009

John din „Târfa cu respect” de Jean Paul Sartre, regia Adrian Mihalache; 2009

Povestitorul din „Prietenul la nevoie se cunoaşte” de Andrei Mihalache, după Oscar Wilde; 2009

Căpcăunul din „Motanul încălţat” de Charles Perrault, regia Rodica Băițan; 2009

Genarul din „Fat Frumos din lacrima” de Mihai Eminescu, regia Rodica Băițan; 2009

Candidat din „Vreau să fiu actor” de Robert Mauro, regia Radu Lupu; 2009

Povestitorul din „Un lup, o capră și trei iezi” adaptare de Adrian Găzdaru, după Ion Creangă; 2010

Naf-Naf din „Cei trei purceluşi” de Serghei Mihalcov, regia Boris Melinti; 2010

Krapitski din Povestea celor 7 ce n-au putut fi spânzuraţi” de Bengt V. Wall, regia Gelu Badea; 2010

Cellio din „Arlechino şi prietenii” de Gelu Badea, după Commedia dell’arte; 2010

Vânătorul 1, Bunicul  din ”Fram Ursul Polar” de Cezar Petrescu, regia Rodica Băițan; 2011

Controlorul, Funcționarul din „Momente şi Schiţe” de Ion Luca Caragiale, regia Nicolae Vicol; 2011

Preotul din Baltagul” adaptarea după Mihail Sadoveanu, de Andrei Mihalache; 2011

Vânătorul, Pui de rață din „Gulerașul Cenușiu” de Andrei Mihalache, regia Andrei Mihalache; 2011

Labă strâmbă din „Poveste cu Piraţi”  după V. Gubarev, traducerea şi adaptarea de Boris Melinti, regia Boris Melinti; 2011

Marius Cristea din „Gaiţele” de Alexandru Chiriţescu, regia Cristian Ioan; 2010

Visterierul din „Croitorii cei mari din Valahia” satiră de AL. T. Popescu, regia Andrei Mihalache; 2011

Iakov din „Pescărușul” de A.P.Cehov, regia Gelu Badea; 2011

Moșneagul din „Povestea Porcului” după Ion Creangă, regia Andrei Mihalache; 2012

Tatăl din Amintiri cin Copilărie” de Ion Creangă, regia Andrei Mihalache; 2012

Impăratul Cucăilă, Căpcăunul din „Călătorie în ţara basmelor”, de Gheorghe Truţă, regia Boris Melinti; 2012

Jandarmul din „Moara cu noroc” de Ioan Slavici, regia Andrei Mihalache; 2012

Vecinul  din „Titanic Vals” de Tudor Muşatescu, regia Andrei Mihalache; 2012

Împăratul din „Tinerețe fără bătrânețe și viață fără de moarte” de Petre Ispirescu, regia Andrei Mihalache; 2012

Pădurarul, Vânzătorul  din  „Mica vrăjitoare zglobie” adaptare după Adrian Găzdaru, regia Adrian Găzdaru; 2012

Împăratul  din Prâslea cel voinic şi merele de aur adaptare după Petre Ispirescu, regia Andrei Mihalache; 2013

Domnul Banks din „Mary Poppins” adaptare după P.L.Travers, regia Adrian Găzdaru; 2012

Egeu din Visul unei nopți de vară de William Shakespeare, regia Gelu Badea; 2013

Vânătorul  din „Scufiţa Roşie” adaptare după Fraţii Grimm, regia Horațiu Ioan Apan; 2013

Savonarola din „Lucrezia Borgia” de Victor Hugo, regia Cristian Ioan; 2013

Pascu  din „Steaua fără nume” de Mihail Sebastian, regia Andrei Mihalache; 2013

Pantofarul, Sfetnic 2 din „Croitoraşul cel viteaz” adaptare după Fraţii Grimm, de Andrei Mihalache; 2013

Povestitorul, Vecinul  din „Povestea prostiei omeneşti” de Ion Creangă, regia Horațiu Ioan Apan; 2014

Vânzătorul de blănuri din „Petru și Lupul” de Serghei Protafiev, regia Cosmin Matei; 2014

Impăratul Războinic, Zâmbet din „Amelie și Prinţul Fermecat”, dramatizare de Oana Leahu după Fraţii Grimm, regia Rareș Budileanu; 2014

Baptistin din „Puricele în ureche” de Georges Feydeau; 2014

Arnold din „Pragul Albastru”, de Ion D. Sîrbu, regia Cristian Ioan; 2014

Iepurele, Bunicul din „Dumbrava Minunată” după Mihail Sadoveanu, regia Cristian Ioan; 2014

Preot din „Filumena Marturano” de Eduardo De Filippo, regia Horațiu Ioan Apan; 2014

Regele din „Albă ca Zăpada” adaptare după Frații Grimm, de Andrei Mihalache; 2014

Regele spiridușilor din „Prințul Rowland și muntele magic” dramatizarea de Alexa Băcanu, regia Noemi Lazici; 2014

Sfeşnicul din „Frumoasa și Bestia” după Fraţii Grimm, regia Dan Mirea; 2014

Triton din „Mica Sirenă” de H.C. Andersen, regia Dan Mirea; 2015

Jupîn Toni din „Gâlcevele din Chioggia” de Carlo Goldoni, Rodica Băițan; 2015

Birky din„ Iubire” de Lajos Barta, regia Cristian Ioan; 2015

Rudă, Păzitorul Robilor din „Muck cel mic” adaptare de A. Mihalache, după Wilhelm Hauff; 2015

Tricoche din „Caniota” de Eugene Labiche, Horațiu Ioan Apan; 2015

Fratele Lorenzo din „Romeo și Julieta, povestea continuă” de Grigori Gorin, regia Marius Olteanu; 2016

Doctor Fawcett din „Dincolo de zare” de Eugene O’Neill, regia George Crintă; 2016

Leul cel laș din „Vrăjitorul din Oz” de L.Frank Baum, regia Dan Mirea; 2016

Boierul din „Punguța cu doi bani” de Ion Creangă, regia Andrei Mihalache; 2016

Paznicul Turkly din „Zbor deasupra unui cuib de cuci” de Dale Wasserman, regia Horațiu Ioan Apan; 2016

Domnul Bonacieux din „Cei trei mușchetari” adaptare de Constantin Cubleșan, după Alexandre Dumas, regia Andrei Mihalache; 2016

Rivers din „Richard al III-lea” de William Shakespeare, regia Gelu Badea; 2017

Lupul din „Capra cu trei iezi” după povestea lui Ion Creangă, regia Horațiu Ioan Apan; 2017

Împărat Alb din „Înșir-te mărgărite” de Victor Eftimiu, regia Alexandru Boureanu; 2017

Popescu din „Preșul” de Ion Băieșu, regia Radu Botar; 2017

Interpretare din„Sîrbu de la A la Z” – teatru non verbal, regia Ion Barbu; 2018

Ceasornicul din „1000 de povești” realizat de actorii Teatrului Dramatic „Ion D. Sîrbu” Petroșani; 2018

Pensionarul din „Ce mai taci,Gary?” de Ion D. Sîrbu, regia Ion Barbu; 2018

Preotul Belciug din „Ion” de Liviu Rebreanu, regia Marius Oltean; 2018

Câinele din „Fata moșului și fata babei” după Ion Creangă, regia Horațiu Ioan Apan; 2018

Bonifaciu din „Filip și Clement” de Cristian Tiberiu Popescu, regia Cristian Tiberiu Popescu; 2018

Bătrânul Servitor din „Neînțelegerea” de Albert Camus, regia Ovidiu Radu; 2019

Sfetnicul, Membru Cor din „Harap Alb” după Ion Creangă, regia Ciprian Huțanu; 2019

Măciucă din „Procesul” de Valeriu Butulescu, regia Horațiu Ioan Apan; 2019

Ion, Grigore, Avrămuț Ilie din „La o piatră de hotar” de Ion D. Sîrbu, regia Horațiu Ioan Apan; 2019

Lars din „Fram, Ursul Polar” după Cezar Petrescu, regia Horațiu Ioan Apan; 2019

Valentino din „A douăsprezecea noapte” după W. Shakespeare, regia Constantin Radu Tudosie; 2019

Doctorul din „Orfelinele” de Adolphe d’Ennery, regia Adrian Andone; 2020

Maestrul Popic din „Această dragoste ne doare” de Tudor Mușatescu și Dan Mihăescu, regia Mihai Alexandru; 2020

Un muncitor din „Baliverne” de Dan Mihăescu, regia Constantin Radu Tudosie, 2020

 

Roluri interpretate la Casa de Cultură a Sindicatelor, Petroșani:

  • Elevul din „Evadarea” de George Negraru, regia George Negraru;
  • Lupul, Câinele Dulache din „Aventurile celor trei iepurași” de George Negraru, regia George Negraru;
  • Câinele Dulache din „Concertul din pădure” de George Negraru, regia George Negraru;
  • Tup Tup din „Hoții la grădină” de George Negraru, regia George Negraru;
  • Băiatul din „Surparea” de George Negraru, regia George Negraru;
  • George din „Camera cu poze” de George Negraru, regia George Negraru;
  • Tânărul din „Prospectorii” de George Negraru, regia George Negraru;
  • Boby din „Mizantropul domnului Moliere” de Alex Ștefănescu, regia George Negraru;

 

Contact: