Izabela Badovics

Actriță

Data nașterii: 18.06.1975

Studii: Universitatea Babes-Bolyai,Facultatea de Teatru și Televiziune, profilul Artă Teatrală, specializarea Actorie

 

 

 

Roluri interpretate la Teatrul Dramatic „Ion D. Sîrbu” Petrosani:

Teatrul ca o școală” – proiect online realizat pentru elevi; 2021

Această dragoste ne doare” – proiect online realizat de Alexandru Mihai; 2020

Baliverne” după texte de Dan Mihăescu, regia Constantin Radu Tudosie; proiect online 2020

Poezie în Pandemie Ipoezii de Nichita Stănescu; proiect online 2020

Poezie în Pandemie Ipoezii de Serghei Esenin; 2 proiect online 020

Femeile  lejere  din  „Orfelinele” de Adolphe d’Ennery, regia Adrian And one; 2020

Aurica din „Procesul” de Valeriu Butulescu, regia Horațiu Ioan Apan; 2019

Călușar 5, Calul, Păsărilă din „Harap Alb” după Ion Creangă, regia Ciprian Huțanu; 2019

Bella Sinclair din „Vreau să fiu din nou actriță” după Aldo Nicolaj și Robert Mauro, regia Sergiu Fîrte; 2019

Cu mâine zilele-ți adaogi” de Mihai Eminescu, regia Horațiu Ioan Apan; 2019

Sf. Duminică,Copacul din „Fata moșului și fata babe” după Ion Creangă, regia Horațiu Ioan Apan; 2018

Paula, Femeia din „Pământ de cretă” de Vanessa Montfort, regia Alexandru Mihăescu; 2018

„Ce mai taci, Gary?” de Ion D. Sîrbu, regia Ion Barbu; 2018

Belle din „1000 de povești”, regie colectivă; 2018

Sîrbu de la A la Z” – teatru non verbal, regia Ion Barbu; 2018

Femeia-Fluture din „Colecționarul  după John Fowles, regia Ciprian Huțanu; 2018

Vulpea din „Capra cu trei iezi” după povestea lui Ion Creangă, regia Horațiu Ioan Apan; 2017

Mama Soacră din „Viața e în direct doar aici!” de Radu Herjeu,regia Andrei Mihalache; 2017

Pamela din „Și miniștri calcă strâmb” de Ray Cooney, regia Daniel Vulcu; 2017

O femeie din „Călătoria lui Victor” de Nicolas Bedos, regia Rodica Băițan; 2017

Strigoi din „Strigoii” după Henrik Ibsen, regia Alexander Hausvater; 2017

Sandra din „Zbor deasupra unui cuib de cuci” de Dale Wasserman, regia Horațiu Ioan Apan; 2017

Rochefort din „Cei trei mușchetari” adaptare de Constantin Cubleșan, după Alexandre Dumas, regia Andrei Mihalache; 2017

Scaraoschi din „Ivan Turbincă” de Ion Creangă, regia Daniel Vulcu; 2016

Magistrat din „La „Iunion”, Birjar!” de I.L.Caragiale , regia Daniel Vulcu; 2016

Morena din „Mica Sirenă” de H.C. Andersen , regia Dan Mirea; 2016

Mătuşa Pasqua din „Gâlcevele din Chioggia” de Carlo Goldoni, regia Rodica Băițan; 2016

Nelli din „Iubire” de Lajos Barta, regia Cristian Ioan; 2016

Rudă, Pisică, Haremul din „Muck cel mic” adaptare de A. Mihalache, după Wilhelm Hauff, regia Andrei Mihalache; 2016

Gaby din „Opt femei” de Robert Thomas, regia Gelu Badea; 2015

Mama din „Aniversarea” de Bill MacIlwraith , regia Radu Nichifor; 2015

Pisica din Muzicanţii din Bremen după o poveste de Fraţii Grimm, de Nicoleta Dănilă; 2014

Gretchen din Dragoste în zbor după Marc Camoletti, de Simona Vintilă; 2014

Olympe Ferraillon din Puricele în ureche de Georges Feydeau, regia Cristian Ioan; 2014

Pasărea din Petru şi Lupul de Serghei Prokofiev, regia Cosmin Matei; 2014

Cucoana, Soție 2 din Păcală adaptare după I. Slavici şi I. Creangă, regia Andrei Mihalache; 2014

Zâna Rază de Soare din „Amelie și Prinţul Fermecat” dramatizare de Oana Leahu după Fraţii Grimm, regia Rares Budileanu; 2014

Lucreţia din „Pragul Albastru” de Ion D. Sîrbu, regia Cristian Ioan; 2014

Mia Vasilian din „Dumbrava Minunată” după Mihail Sadoveanu, regia Cristian Ioan; 2014

Femeia Uriașă din „Jack și vrejul de fasole” după Joseph Jacobs , regia Dan Mirea; 2014

Teresina din „Filumena Marturano” de Eduardo De Filippo, regia Horațiu Ioan Apan; 2014

Albă ca Zăpada din „Albă ca Zăpada” adaptare după Frații Grimm, de Andrei Mihalache, regia Andrei Mihalache; 2014

Frumoasa din „Frumoasa și Bestia” după Fraţii Grimm , regia Dan Mirea; 2014

Grete din Nasturi de Werner Schwab, regia Gelu Badea; 2013

Julia Jonsson din O mireasă de împrumut de Astrid Lindgren, regia Zoltan Schapira; 2013

Blonda din Ultima haltă in Paradis de Valentin Nicolau, regia Andrei Mihalache; 2013

Vulpea din Scufiţa Roşie adaptare după Fraţii Grimm, regia Horațiu Ioan Apan; 2013

Călugăr din Lucrezia Borgia de Victor Hugo, regia Cristian Ioan; 2013

Lili din Autorul de Radu Herjeu, regia Boris Melinti; 2013

Maria din Steaua fără nume de Mihail Sebastian, regia Andrei Mihalache; 2013

Miss Wilkinson din Dublă rezervare de Ray Cooney, regia Cristian Ioan; 2012

Tălmacitoarea din Croitorii cei mari din Valahiade Al. T. Popescu, regia Andrei Mihalache; 2012

Împărăteasa din Povestea porcului după Ion Creangă, regia Adrian Gazdaru; 201

Mătuşa din Amintiri din copilărie de Ion Creangă, regia Andrei Mihalache; 2012

Zâna Bună din Călătorie în ţara basmelor de Gheorghe Truţă, regia Boris Melinti; 2012

Figurație din Foşnetul Frunzelor de Franz Xaver Kroetz, regia Alexander Hausvater; 2012

Lady Robinson din Insula femeilor de Valeriu Butulescu, regia Cristian Ioan; 2012

Aleonuşca din Floricica purpurie de I. Brausevich şi I. Karnauhova, regia Adrian Găzdaru; 2012

Marea vrăjitoare, Vrăjitoarea 3 din Mica vrăjitoare zglobie adaptare după Adrian Găzdaru; 2012

Maria Josefa din „Casa Bernardei Alba” de Frederico Garcia Loca, regia Sorin Militaru; 2011

Doamna Vasiliu din „Baltagul” M. Sadoveanu, regia Andrei Mihalache; 2011

Asistenta din „Un tramvai numit dorință” de Tenesse Williams, regia Horațiu Ioan Apan; 2011

Pasarea, Vulpea din „Gulerașul cenușiu” adaptare Andrei Mihalache, regia Andrei Mihalache; 2011

Miss Wilkinson din „Dublă rezervare” de Ray Conney, regia Cristian Ioan; 2011

Colette din „Gaițele” de Kirititescu, regia Cristian Ioan; 2010

Isabella din „Arlechino și prietenii” adaptare dupa comedia dell’arte, regia Gelu Badea; 2010

Rodica din „Romanie dragă, Elveția mea” de Cornel Udrea, regia Cristian Ioan; 2010

Soția lui Bazic din „Bazic sau 7 din 49” de Doru Drăgoi, regia Andrei Mihalache; 2009

Bionda Biondina din „Vivat Bachus si Amorul” scenariul teatral de Constantin Dicu după W.Shakespeare, regia Constantin Dicu; 2009

Matilda, Lupe, Polițista din „Fridakahlomania” un spectacol de Alexander Hausvater; 2009

Servitoarea din „Aceasta poveste nu va fii spusa niciodata” de Radu Macrinici, regia Gelu Badea; 2009

Luminița din „Vișinata de afine” de Cornel Udrea, regia Adrian Găzdaru; 2009

Jessica din „Nebunele vacanțe la New York” de Carolyn Green, regia Rodica Băițan; 2008

Domnița din „Fluierul fermecat” de Sorin Lepa, regia Adrian Găzdaru; 2008

Maggie Scott din „Napoleon era fată” adaptare de Sică Alexandrescu, regia Andrei Mihalache; 2008

Bianca din „Imblanzirea scorpiei” de W.Shakespeare, regia Rodica Băițan; 2007

Maria Scoției din „Elisabeta I” de Paul Foster, regia Gelu Badea; 2007

Margarita Ivanovna din „Sinucigasul” de Nicolai Erdman, regia Andrei Mihalache; 2007

Crăiasa zăpezilor din „Craiasa zapezilor” de Hans Andersen, regia Rozmarin Delica; 2007

Agafia Tihonovna din „Casatoria” de N.V.Gogol, regia Gelu Badea; 2006

Zâna din „Muc cel mic” de Wilhelm Hauff, regia Nicolae Vicol; 2006

Aphrodita din „Critis sau Galceava zeilor” de Radu Stanca, regia Rodica Băițan; 2006

Doamna din „Cameristele” de Jean Genet, regia Horațiu Ioan Apan; 2006

Smarandița din „Soacra cu trei nurori” după Ion Creangă, regia Francesca Chorobea; 2006

Francoise din „Mincinoasa” de J.Bricaire și M.Lasaygues, regia Rodica Băițan; 2005

Femeia spiriduș din „Nora” de Henric Ibsen, regia Horațiu Ioan Apan; 2005

Annie din „Față în față” de Francis Joffo, regia Ion Vantu; 2005

Fata moșului din „Fata moșului și fata babei” de Bogdan Ulmu, regia Bogdan Ulmu; 2005

Dejaneira din „Hangița” de Carlo Goldoni, regia Horațiu Ioan Apan; 2004

Fiica din „Vederea” de Ion Baieșu, regia Radu Baieșu; 2004

Moartea din „Ștefane Măria Ta” după Mihai Eminescu, regia Dumitru Velea; 2004

Crăiasa albinelor din „Harap alb” de Ștefan Oprea, regia Francesca Chorobea; 2004

Elisabeth Dupley din „Robespierre” de George Astalos, regia Constantin Dicu; 2003

Sora șefă din „Femeia cu sacoșele” de Dumitru Velea, regia Horațiu Ioan Apan; 2003

Anabella din „Făt frumos cu moț în frunte” după I.L.Caragiale, regia Mirela Costache; 2003

Gica din „Refacerea vieții” de Ion Băieșu, regia Radu Băieșu; 2002

Nuți din „Boul și vițeii” de Ion Băieșu, regia Radu Băieșu; 2002

Fiica din „Cenușăreasa” de Ch.Perrault, regia George Negraru; 2002

O bocitoare din „Năpasta” de I.L.Caragiale, regia Horațiu Ioan Apan; 2001

Odette din „Metronomul de apă” de Dumitru Velea, regia Boris Melinte; 2001

Moartea din „Ivan Turbincă” după Ion Creanga, regia Boris Melinte; 2001

Asistenta, Funcționara din „Bivolițele” de I.D.Sîrbu, regia Dumitru Câta; 2001

Pisica din „Cocoșelul neascultător” de Ion Lucian, regia George Negraru; 2001

Mariuca din „Ionică cel viteaz” de George Negraru, regia George Negraru; 2000

Clara Rocher din „Papagalița și curcanul” de Robert Thomas, regia Horațiu Ioan Apan; 2000

Femeia din „Cetatea interzisă” de Isodor Chicet, regia Horațiu Ioan Apan; 1999

Eleonora din „Paștele” de August Strindberg, regia Liviu Shapira; 1999

Ana din „Take, Ianke și Cadâr” de V.I.Popa, regia Marcel Soma; 1998

Chelnerița din „2000 de dolari pentru nevasta mea” de Bjorn Arrhen, regia Liviu Shapira; 1997

Dina din „Nesătulul” de Dimitri Psathas, regia Marius Oltean; 1997

Matei din „Ispita” după Damian Stănoiu, regia Dumitru Velea; 1996

Olimpia din „Catrafusele” I.D.Sîrbu, regia Marius Oltean; 1996

Sfânta Duminică din „Fata moșului” de Ion Creangă, regia Francesca Chorobea; 1996

Fata din „Joc primejdios” de Lucreția Petrescu, regia Otilia Dediu; 1996

Fata din „Baboiul” după I.L.Caragiale, regia Dumitru Velea; 1995

Dracul din „Dănilă prepeleac” după Ion Creangă, regia Boris Melinte; 1995

Lăcrămioara din „Prințesa Lăcrămioara” după Ion Creangă, regia Nicolea Gherghei; 1994

Domnișoara din „Logica rătăcirii” de Valeriu Butulescu; 1994

Soția din „Casa de pe graniță” de Slamovir Mrozek, regia Nicolae Gherghei; 1993

 

FilmCarmen din „Ceva bun de la viata, regia Dan Pița; 2010

 

 

Contact: